دستگاه تصفیه آب خانگی ؛ اداری و صنعتی چگونه کار می کنند ؟

تصفیه آب

بررسی عملکرد تصفیه آب خانگی کیا واتر 6 مرحله ای

مراحل شش گانه دستگاههای تصفیه آب کیا واتر:KIA WATER TREATMENT
مرحله اول: فیلتر الیافی 5،میکرون (PP)
این فیلترها از الیاف مصنوعی پلی پروپیلن ساخته شده اند . این الیافهای فشرده شده که در لابه لای آنها منافذی به قطر حداکثر 5 میکرون وجود دارد. که با عبور آب از این فیلترها، ذرات معلق بزرگتر از5 میکرون از آب حذف می شوند. گل و لای ، شن وماسه ، زنگ لوله ها و ذرات ناشی از پوسیدگی لوله ها در این مرحله از آب حذف شده و آب زلال و شفاف می شود.
مرحله دوم: فیلتر کربن فعال(UDF)
در دستگاه های تصفیه آب خانگی ، فیلتر زغالی یا کربن فعال که از جنس پوست نارگیل بوده در مرحله دوم قرار دارد، دارای خاصیت جذب سطحی است و قادر است کلر، گازهای شیمیایی محلول در آب ، مواد شیمیایی آلی ، تری هالومتان ها (محصول فرعی کلرزنی) ، آفت کش ها ، بو و طعم نامطبوع آب را حذف کند.
شاید بتوان گفت وظیفه اصلی این فیلتر همان حذف کلر باقیمانده از آب می باشد، چرا که کلر علاوه بر مضراتی که برای سلامتی انسان دارد، می تواند به فیلتر اصلی دستگاه ( ممبران RO ) نیز آسیب بزند.
مرحله سوم: فیلتر کربن بلاک(CTO)
جنس و نحوه عملکرد این فیلتر دقیقا مشابه فیلتر مرحله دوم میباشد .با این تفاوت که در این مرحله کربن به صورت بلوک شده وبا منافذی به اندازه 5میکرون کلر اب را به صورت کامل حذف مینماید .و در اصل کار فیلتر مرحله دوم را تکمیل مینماید و اب کاملا زلال و شفاف می شود.
مرحله چهارم:  فیلتر اسمز معکوس RO
این فیلتر ، در واقع فیلتر اصلی وقلب دستگاه آب تصفیه کن است. فیلتر اسمز معکوس، از چندین لایه غشاء نیمه تراوا که به دور یک لوله مرکزی پیچیده شده اند تشکیل شده است.
چون ناخالصی های محلول در آب، قادر به عبور از غشاء نیستند از این رو در یک طرف غشاء آب تقریبا خالص وجود خواهد داشت .که راهی لوله مرکزی شده و به سمت خروجی آب تصفیه شده هدایت می شود. در طرف دیگر لایه های غشاء، آب تغلیظ شده از ناخالصی ها وجود خواهد داشت که به سمت مجرای فاضلاب هدایت می شود.
روش اسمز معکوس می تواند املاح آب را 90 تا 98 درصد کاهش دهد. نیترات، آرسنیک، سرب ، جیوه ….و سایر ناخالصی های محلول در آب و وفلزات سنگین مضر در آب در این مرحله از آب حذف می شوند. سختی مضر آب که باعث رسوب گذاری دراندامهای مختلف بدن از جمله کلیه ها…..و در لوازم خانگی مثل کتری و چای ساز و می شود حذف شده و آب سنگین به آب سبک و گوارا تبدیل می شود.
مرحله پنجم: فیلتر کربن خطی
.این فیلتر نیز درست مثل فیلتر مرحله دوم از جنس کربن است. دانه های کربن موجود در این فیلتر بو و طعم نامطبوع آب را که ممکن است در اثر ماندگی آب در تانک ذخیره به وجود آمده باشد حذف می کند.و طعم اب را گواراتر میسازد
مرحله ششم :فیلتر مینرال
داخل کارتریج این فیلتر از سنگهای معدنی پر شده که در مرحله برداشت املاح مفید را به آب اضافه میکند
و طعم آن را گواراتر می سازد. ضمنا این دستگاه مجهز به یک مسیر آب بعد از فیلتر شماره 3 می باشد(شیر میکس) که پس از حذف املاح ؛ بو ؛ رنگ و کلر اضافی از آب به خروجی فیلتر RO اضافه و بعد از عبور از فیلتر مینرال (مرحله هفتم) املاح مفید برای بدن را تامین می کند.

– دستگاههای تصفیه اب اداری هم مانند سیستم های خانگی از مراحل بالا تشکیل شده اند ولی دارای تجهیزات بیشتر از قبیل پمپ و ممبرین می باشند و مقدار تولید آب گوارا در حدود 1200 لیتر در روز می باشند.

– دستگاههای تصفیه اب صنعتی از دو قسمت پیش تصفیه( فیلترهای شنی و ذغالی ) و قسمت اصلی شامل ( سیستم های تزریق مواد و پمپ فشار قوی و ممبرین ها ) تشکیل شده است و  با توجه به نیاز مصرف کننده و شرایط شیمیایی آب و  با استفاده از نرم افزارهای مختلف از جمله سیستم طراحی رزا rosa انجام می گردد و تعداد ممبرین ها و فشار کاری پمپ مشخص میگردد.

👈 دوستانتان را به کانال تلگرام با این لینک، دعوت کنید.

0 نظر

نظری بنویسید